Nareszcie mamy pogodę sprzyjającą dłuższemu pobytowi na świeżym powietrzu. Zdrowie i sprawność fizyczna są podstawowymi warunkami prawidłowego rozwoju dziecka we wszystkich jego sferach.

Zdrowe dziecko przejawia naturalną potrzebę podejmowania wysiłku fizycznego i pokonywania przeszkód. Spontaniczne działania ruchowe rozwijają motorykę i mają wpływ na dojrzewanie układu nerwowego dziecka. Aktywność fizyczna wzmacnia układ mięśniowy, pobudza oddychanie, krążenie, przemianę materii, rozwija wyobraźnię i pamięć ruchową. Dziecko poznaje siebie i swoje możliwości – opanowuje nowe umiejętności. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jest korzystny dla całego organizmu, hartuje go i wzmacnia odporność na choroby. Dzieci powinny spędzać na powietrzu co najmniej 2 – 3 godziny dziennie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, bez względu na porę roku.

W przedszkolu dziecko uczy się jak aktywnie spędzać czas na powietrzu. Nasze przedszkole stworzyło dzieciom bezpieczne warunki. Zadbano o odpowiednie urządzenia na placu zabaw oraz przybory niezbędne do przeprowadzania zabaw ruchowych, ćwiczeń porannych i gimnastycznych. Nasz plac zabaw zaspokaja potrzebę aktywności fizycznej dzieci, jest przestronny, pełen zieleni, a co najważniejsze bezpieczny. Najmłodszym dzieciom przynajmniej 3 razy w ciągu dnia proponujemy zabawy uwzględniające różne formy ruchu. Dzięki nim ćwiczą koordynację, uczą się poruszania w przestrzeni, kształtują świadomość własnego ciała, poznają swoje możliwości fizyczne. Z dziećmi starszymi dodatkowo prowadzimy codziennie ćwiczenia poranne i dwa razy w tygodniu
zajęcia gimnastyczne mające na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała. W czasie zajęć gimnastycznych, które mogą być prowadzone zarówno w sali, jaki i na powietrzu dziecko rozwija takie cechy charakteru jak odwaga, samodzielność i wytrwałość.

Przedszkolny plac zabaw to doskonałe miejsce do rozpoczęcia procesu adaptacji przyszłych przedszkolaków do nowego środowiska. Poczucie bezpieczeństwa dziecka należy kształtować poprzez poznanie i stopniowe oswajanie z „nowym”, przyzwyczajanie i stałość wielu elementów w nowym otoczeniu. Już dziś serdecznie zapraszamy na przedszkolny plac zabaw i na sierpniowe spotkania adaptacyjne naszych przyszłorocznych przedszkolaków, żeby maluch mógł poznawać nowe otoczenie w poczuciu bezpieczeństwa i zaspokajać swoje potrzeby poznawcze i społeczne. W ramach realizacji programu wstępnej adaptacji w przedszkolu zostaną zorganizowane spotkania adaptacyjne dla 3–latków w ostatnich dniach sierpnia.

W budynku przedszkolnym już od końca maja br. mogą Państwo uzyskać szczegółowe informacje o terminach spotkań.

Zapraszam
Dorota Malarska
Dyrektor Przedszkola nr 1
w Milanówku
Biuletyn Miasta Milanówka
nr 3 - maj / czerwiec / lipiec 2013r.