Wmurowania aktu erekcyjnego dokonali: burmistrz Jerzy Wysocki, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Olczak, dyrektor przedszkola Dorota Malarska, przewodnicząca rady rodziców Beata Nowak-Jakoniuk; przedstawiciel konsorcjum wykonawców Jan Grzymała oraz księża proboszczowie: Stanisław Golba i Jan Mężyński

Uroczystość wmurowania tzw. aktu erekcyjnego pod budowę nowego przedszkola publicznego odbyła się w piątek 27 listopada. Oprócz władz Miasta i przedszkolaków, uczestniczyli w niej radni, wykonawcy, przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, instytucji oświatowych oraz innych jednostek samorządowych, księża i goście.

 

Zebranych powitała dyrektor przedszkola Dorota Malarska. – Szczególnie gorąco witam osobę, która odważyła się sprawić, że takie przedsięwzięcie jest realizowane – zwróciła się do burmistrza Jerzego Wysockiego oraz wyraziła słowa wdzięczności radnym. Po poświęceniu ław fundamentowych, nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego.

Świadkami symbolicznego gestu była najmłodsza grupa przedszkolaków, która z zainteresowaniem przyglądała się wielkiemu wykopowi w miejscu ich starego przedszkola. Tu rośnie dla nich nowy gmach, do którego zaczną chodzić już od września 2010 r. Do tego czasu dzieci będą przebywać w specjalnie dla nich przystosowanych budynkach przy ulicach Warszawskiej i Podgórnej. Na zakończenie uroczystości maluchy zaprezentowały gościom program artystyczny, po którym z głębi budowy wyleciały w górę baloniki, w barwach herbu Milanówka.

Inwestycja budowy nowego przedszkola miejskiego wyczekiwana była od dawna. Nowy obiekt jest dzieciom bardzo potrzebny, zarówno tym, które już uczęszczają do placówki, jak i oczekującym na miejsce. Stary budynek był już bardzo wysłużony, znajdował się w kiepskim stanie technicznym. Dzieci nie miały tam ani wygód, ani za wiele miejsca. Podkreślił to burmistrz, kiedy podczas uroczystości powiedział: – Inwestycja jest kosztowna, ale nie stać nas na tanie rozwiązania.

Nowy, dwukondygnacyjny obiekt pomieści co najmniej 300 dzieci. Rozdzielone zostaną na 12 grup, z których trzy będą mogły być grupami integracyjnymi, ponieważ cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W części centralnej budynku znajdzie się wejście z holem,
poczekalnia dla rodziców i miejsce na pozostawienie wózków oraz szatnia dla 150. dzieci. Druga szatnia, dla takiej samej liczby maluchów, zostanie usytuowana na piętrze. Ponadto budynek będzie zawierał 10 zespołów sal z zapleczem (zespołem sanitarnym, pomieszczeniem porządkowym i magazynem leżaków), 4 sale dla trzylatków na parterze (w tym dwie sale integracyjne) oraz
6 sal na piętrze dla cztero- i pięciolatków (w tym 1 sala integracyjna). Na parterze
powstanie sala wielofunkcyjna ze sceną i przeszkloną ścianą od strony holu. W budynku znajdą się również pomieszczenia administracyjne, pokój logopedy, psychologa i reedukatora, pokój nauczycielski oraz sale zajęć dodatkowych. Te ostatnie zostaną połączone składaną, akustyczną ścianą, dającą możliwość uzyskania dużego pomieszczenia. W budynku powstanie też blok żywieniowy, przygotowujący dla dzieci posiłki oraz kotłownia gazowa, wentylatornia, mały dźwig towarowy do transportu żywności i dźwig osobowy. Na terenie przedszkola znajdą się 4 piaskownice z urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Będzie również możliwość przejścia na teren amfiteatru.

Biuletyn Miasta Milanówka
nr 7 - grudzień 2009r.